8 funkcji na Facebooku, o których nie miałeś pojęcia

13/14

Facebook jest jednym z najpopularniejszych serwisów internetowych. Korzystamy z niego na co dzień, jednocześnie większość z nas prawdopodobnie nie wie o wszystkich opcjach dostępnych dla użytkowników. Wybraliśmy kilka funkcji, niekoniecznie widocznych na pierwszy rzut oka, o których być może nie miałeś pojęcia. Sprawdź, czy wykorzystujesz wszystkie możliwości, jakie oferuje serwis!

  1. Watch Party, czyli grupowe oglądanie materiałów wideo

Watch Party to funkcja pozwalająca użytkownikom należącym do tej samej grupy na wspólne oglądanie filmów w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że każdy na swoim ekranie ma dokładnie ten sam moment transmisji i dzięki temu na bieżąco może dodawać reakcje oraz komentować to, co się dzieje. Według serwisu jest to dobry sposób na budowanie zaangażowania społeczności oraz na wzmocnienie związków między jej członkami.

 

  1. Zachowaj interesujące Cię posty na później

Przeglądając Facebooka, pewnie nie raz zdarzyło się, że trafiłeś na ciekawy film, artykuł, wydarzenie czy zdjęcie, jednak nie miałeś czasu, by je dokładnie sprawdzić. W takiej sytuacji warto pamiętać, że serwis oferuje funkcję umożliwiającą zachowanie wszelkiego rodzaju treści na później. Wystarczy kliknąć na strzałkę znajdującą się w prawym górnym rogu każdego posta, a następnie wybrać “Zapisz post”. Wszystkie zapisane materiały znajdziesz w menu na stronie głównej (po lewej stronie, w zakładce “Zapisane”, w kategorii “Eksploruj”).

 

  1. Sprawdź, kto z Twoich znajomych znajduje się w pobliżu

“Znajomi w pobliżu” to funkcja, która nie jest żadną nowością, jednak wciąż nie wszyscy użytkownicy wiedzą o jej istnieniu. Korzystając z niej możesz sprawdzić, czy ktoś ze znajomych znajduje się aktualnie, bądź też niedawno zameldował się w Twojej bezpośredniej okolicy. Po włączeniu tej opcji lokalizacja użytkownika jest automatycznie udostępniana jego znajomym, jednak funkcję tę można w każdej chwili wyłączyć.

 

  1. Znajdź zdjęcia, które lubi… ktokolwiek

Ta opcja może wydawać się naprawdę zaskakująca! Wystarczy bowiem wpisać w wyszukiwarce “photos liked by…” (i dodać imię oraz nazwisko dowolnej osoby posiadającej konto na Facebooku, przy czym nie musi to być nawet ktoś należący do grona naszych znajomych), by zobaczyć zdjęcia, które dany użytkownik polubił.

 

  1. Wesprzyj organizację non-profit

Za pośrednictwem Facebooka, użytkownicy mogą tworzyć zbiórki pieniędzy oraz wspierać finansowo różne fundacje i stowarzyszenia. Dodatkowo, każda osoba, która udostępniła na portalu informację o dacie swoich urodzin, ma możliwość zorganizowania tzw. „zbiórki urodzinowej” (można ją utworzyć maksymalnie dwa tygodnie przed datą urodzin). Wystarczy wybrać organizację, na rzecz której chcemy zebrać środki oraz zachęcić znajomych do przekazania datku.

 

  1. Twórz reklamy z poziomu telefonu

Facebook wprowadził narzędzie umożliwiające tworzenie reklam z poziomu telefonu. Gdziekolwiek jesteś, możesz monitorować swoje reklamy, podejmować odpowiednie działania oraz szybko je konfigurować w celu dotarcia do potencjalnie zainteresowanych osób. Mobilny kreator reklam umożliwia m.in. sprawdzenie czy reklama nie narusza wytycznych Facebooka, a także pozwala na precyzyjne dopasowanie grafiki do wybranego formatu reklamy.

 

  1. Sprawdź, co się dzieje na świecie

Facebook udostępnia również opcję “Reagowanie na sytuacje kryzysowe”, która pozwala osobom dotkniętym sytuacją kryzysową na informowanie znajomych o swoim bezpieczeństwie. Użytkownicy korzystający z tej funkcji mogą sprawdzać bezpieczeństwo swoich znajomych, oferować im swoją pomoc, a także otrzymywać najnowsze informacje o tym, co się wydarzyło na świecie.

 

  1. Publikuj posty 3D

Prawdopodobnie nie wszyscy wiedzą o tym, że na Facebooku można publikować posty 3D. Tego rodzaju posty mogą zdecydowanie bardziej angażować i przyciągać uwagę użytkowników niż pozostałe formaty, dlatego warto wykorzystać je w swoich działaniach.

 

Powyżej opisane funkcje mogą okazać się przydatne dla wielu osób oraz ułatwić im codzienne korzystanie z serwisu. Jak mogliśmy się przekonać, Facebook posiada wiele ukrytych opcji, o których większość z nas prawdopodobnie nie miała pojęcia. A może wy znacie jakieś inne, ukryte funkcje na Facebooku, którymi chcecie się podzielić?